Црвени крст Новог Сада је у суботу, 31. маја 2025. године, организовао мотивациони излет за 22 сарадника који су носиоци органа управљања и стручних тела наше организације, у знак захвалности за хумани волонтерски рад, за добробит других људи и заједнице.
Ове године посетили смо Црвени крст Сомбор, Галерију „Милан Коњовић” затим у пратњи туристичког водича прошетали центром Сомбора, посетили зграду Скупштине града некада Бачко-Бодрошке жупаније где смо се упознали са сликом „Битка код Сенте”.
Испред Црвеног крста Сомбор дочекали су нас љубазни домаћини, доц. Др Милош Петровић, председник Црвеног крста Сомбор и Биљана Клипа, секретар Црвеног крста Сомбор, који су волонтерима била све време на располагању. Домаћини су нас упознали са активностима које спроводи Црвени крст Сомбор, једна од водећих организација у оквиру Црвеног крста Србије.
Збирка Галерије „Милан Коњовић” броји 1.084 одабрана рада уметника и пружа пресек кроз читав стваралачки век славног сликара, а дела се репрезентују у виду ретроспективних изложби (било их је 15) и повремених тематских изложби, којих је било педесетак. Галерија организује бројне изложбе Милана Коњовића широм Србије и у иностранству. Галерија „Милан Коњовић” је, са више од пола милиона досадашњих посетилаца, изузетно значајна у култури не само града Сомбора, већ и шире, те као таква представља неизоставно место за посету.
Зграда Бачко-Бодрошке жупаније у Сомбору је за потребе некадашње жупанијске управе, изграђена у периоду од 1805. до 1808. године и представља споменик културе у категорији непокретних културних добара од великог значаја. Данас се у згради налази Скупштина града, службе градске управе, округа и државних институција.
Слика „Битка код Сенте” је дело мађарског уметника немачког порекла Ференца Ајзенхута. Слика је поручена је за Миленијумску изложбу, која је 1896. године организована у Пешти, поводом прославе хиљадугодишњице доласка Мађара у Панонску низију. Међутим, слика није завршена тада, већ 2 године касније, 1898. године. Само платно је огромних размера, ширине 7 m и висине 4 (укупно 28 m²). Са богато позлаћеним рамом, широким пола метра, који сам по себи представља уметничко дело, укупна површина слике је 40 m². Ове димензије чине да слика Битка код Сенте представља највеће уље на платну и то не само у Србији, него и на просторима некадашње Југославије.
Након тога, организован је ручак у ресторану „Фијакер” на којем су нам се прикључиле колеге из Црвеног крста Сомбор, са којима смо се дружили и разменили искуства о раду наше две организације.
Упућујемо највећу захвалност колегиницама и колегама из Црвеног крста Сомбор, на срдачности и гостопримству. Посебну захвалност упућујемо секретару Биљани Клипи, на подршци и помоћи у организацији ове активности.