Црвени крст Нови Сад је у периоду од 8. до 10. маја 2026. године, организовао 41. Скупштину Омладинске теренске јединице „Јован Јовановић Змај“ као један од догађаја у оквиру обележавања Недеље Црвеног крста у Новом Саду.
Годишњој Скупштини присуствовали су гости из следећих организација Црвеног крста: Скопље (Северна Македонија), Загреб и Осијек (Хрватска), Сарајево-Ново Сарајево (Босна и Херцеговина), Бања Лука (Босна и Херцеговина, Република Српска), Београд-Вождовац, Београд-Палилула, Штрпце, Косовска Митровица, Ужице, Александровац, Суботица, Зрењанин, Сомбор, Сремска Митровица, Рума и Ковин.
Укупно 17 организација Црвеног крста представљало је 32 млада волонтера.
Гости су стигли у наш град у петак, 8. маја 2026. године. У Клубу младих су их дочекали домаћини, односно млади волонтери Црвеног крста Нови Сад. Након смештаја код домаћина организовано је вечерње дружење и разгледање града.
У суботу, 10. маја, у Великој конференцијској сали Омладинског центар ОПЕНС, Булевар деспота Стефана 5, одржан је радни део Скупштине младих теренаца. На самом почетку, у 12.00 часова, младима се обратила Татјана Медевед, чланица Градског већа за омладину и спорт, бивша српска рукометашица и репрезентативка, која је пожелела добродошлицу гостима у име Града Новог Сада. Затим се присутним обратио Вукашин Гроздановић, координатор ОПЕНС-а, који се афирмативним речима изразио о сарадњи са волонтерима наше организације. Секретар Црвеног крста Нови Сад др Драган Лазић је у свом говору истакао важну, непроцењиву улогу младих волонтера у функционисању Црвеног крста у Новом Саду. Извештај о раду Омладинске теренске јединице за 2025. годину, Извршни одбор је поднео путем видео презентације.
Скупштину Омладинске теренске јединице „Јован Јовановић Змај“ је донела одлуку о именовању новог руководства:
- Дуња Мудрински-председник
- Небојша Милачић-потпредседник
- Милица Марковић-секретар
Именовани су и председници Комисија:
- Никодин Грегорин, Комисија за добровољно давалаштво крви
- Елена Наранчић, Комисија за промоцију хуманих вредности
- Анастасија Миљанић, Комисија за деловање у несрећама и спасилаштво на води
- Андријана Стевановић, Комисија за борбу против трговине људима
Након радног дела гости су појединачно представили своје организације Црвеног крста из земље и региона.
Затим су се гости у пратњи домаћина упутили према Петроварадинској тврђави, где је у пратњи водича Музеја Града Новог Сада организовано вођење кроз изложбу „Милева:Ми смо стена“. Изложба приказује спој виртуелне уметности и науке, који нуди могућност упознавања са приватним и јавним животом српске научнице Милеве Марић Ајнштајн. Организован је обилазак Петроварадинске тврђаве, а затим су гости имали прилику да се прошетају центром града и упознају следеће знаменитости нашег града: Градску кућу, улицу Змај Јовину, споменик Јовану Јовановићу Змају, Владичански двор, кућу „Код белог Лава“, Дунавску улицу, Градску библиотеку, Дунавски парк и др.
У ресторану Лазин салаш организован је ручак а у Клуба младих Црвеног крста Нови Сад, кетеринг и освежење.
У вечерњим сатима организована је опроштајна журка у самом центру града, у кафићу Рене. Млади волонтери теренске јединице заједно са својим гостима из других организација уживали су у добром расположењу и забави.
Недеља, 10. мај је био дан за растанак, али је и овај Скуп показао да су млади волонтери неисцрпни извор ентузијазма и креативности и да су један од главних носиоца активности Црвеног крста.
Упућујемо највећу захвалност свим донаторима који су помогли реализацију овог догађаја.







