Izaberite stranicu
ПОКРАЈИНСКО ТАКМИЧЕЊЕ У ПРВОЈ ПОМОЋИ И РППОС

ПОКРАЈИНСКО ТАКМИЧЕЊЕ У ПРВОЈ ПОМОЋИ И РППОС

У суботу, 30. маја 2026. године, на Палићком језеру одржано је Покрајинско такмичење у пружању прве помоћи, а дан раније у Суботици и такмичење у реалистичком приказу повреда, стања и обољења.
Новосадске екипе заузеле су прва места у све три категорије такмичења. Црвени крст Нови Сад представљала је и екипа полетараца који су кроз игру и вежбу стицали нова знања и вештине.

Пласман екипа:
Омладина:

РБ Назив школе/екипе Број освојених бодова
1. Црвени крст Нови Сад 7119
2. Црвени крст Сремска Митровица 6797
3. Црвени крст Рума 6418
4. Црвени крст Суботица 6402
5. Црвени криж Орашје – ревијално 5867
6. Црвени крст Зрењанин 5626
7. Црвени крст Подгорица – ревијално 5591
8. Црвени крст Ковин 5340
9. Црвени крст Сомбор 5276
10. Црвени крст Инђија 3940
11. Црвени крст Оџаци 3934
12. Црвени крст Сента 3672

Подмладак:

РБ Назив школе/екипе Број освојених бодова
1. Црвени крст Нови Сад 5535
2. Црвени крст Сремска Митровица 5253
3. Црвени крст Рума 5062
4. Црвени крст Суботица 4801
5. Црвени крст Сомбор 4749
6. Црвени крст Зрењанин 4388
7. Црвени крст Ковин 3978
8. Црвени крст Бачка Паланка 3565
9. Црвени крст Нова Црња 3410
10. Црвени крст Ада 3392
11. Црвени крст Сремски Карловци 3342
12. Црвени крст Ириг 3290
13. Црвени крст Мали Иђош 2986
14. Црвени крст Инђија 2903
15. Црвени крст Бачки Петровац 2897
16. Црвени крст Кањижа 2845
17. Црвени крст Кикинда 2490
18. Црвени крст Сента 2449
19. Црвени крст Врбас 1369

РППОС:

РБ Организација Црвеног крста Број освојених бодова
1. Црвени крст Нови Сад 416
2. Црвени крст Сомбор 414
3. Црвени крст Рума 364
4. Црвени крст Сремска Митровица 358
5. Црвени крст Суботица 320
6. Црвени крст Зрењанин 318
7. Црвени крст Инђија 285
8. Црвени крст Ковин 215
9. Црвени крст Кикинда 211

На такмичењу је учествовало: 19 екипа подмлатка, 12 екипа омладине, међу којима се ревијално такмичила и екипа Орашја из Босне и Херцеговине и екипа Подгорице из Црне Горе, 9 екипа у реалистичком приказу повреда, обољења и стања и 10 екипа полетараца, које су кроз игру и вежбу стицале нова знања и вештине.

Такмичари су показивали знање и спремност кроз радне полигоне, као и решавањем тестова знања из прве помоћи. Од адреналина на полигонима, преко сјајне глуме у реалистичком приказу, до осмеха, тимског духа и нових пријатељстава, такмичарски дан био је празник хуманости.

Такмичари Црвеног крста Нови Сад по категоријама били су:
Омладина: Милица Марковић (вођа екипе), Никола Контић, Милица Личина, Анастасија Миљанић, Софија Угљешић и Лана Јововић;
Подмладак: Нађа Црнић (вођа екипе), Ана Јовановић, Димитрије Поњевић, Николија Тадић, Дуња Вигњевић и Андреј Марцел Мањко; Јована Милић и Небојша Миличић (инструктори)
Реалистички приказ повреда, стања и обољења (РППОС).: Милица Говедарица, Ивана Цаковић и Лука Хорват; Урош Црнић и Кристина Сукур (инструктори)
Петлићи: Катарина Личина, Јулија Бјелица, Петра Инић, Сташа Богдановић и Катарина Говедарица; Исидора Хрнчић (инструктор)

На позив Црвеног крста Војводине, организацију такмичења помогли су волонтери Црвеног крста Нови Сад као оцењивачи на радним полигонима.

Екипе Црвеног крста Нови Сад су се пласирале на Државно такмичење, које ће се одржати у крајем септембра 2026. године, у Београду. Црвени крст Нови Сад се захваљује свим волонтерима који су учествовали у организацији и реализацији овог такмичења.

ЗДРАВЉЕ ЈЕ НАЈВЕЋЕ БОГАТСТВО – ФИНАЛЕ

ЗДРАВЉЕ ЈЕ НАЈВЕЋЕ БОГАТСТВО – ФИНАЛЕ

У среду, 27. маја 2026. године, у 9.30 часова, у Позоришту младих, одржано је финале квиз такмичења „Здравље је највеће богатство” . Након квалификационог такмичења које је одржано 14. маја 2026. године, у основној школи „Светозар Марковић Тоза“, три првопласиране школе су се квалификовале у финале.

Ове године, на наведеној активности, учествовало је око 700 ученика трећих и четвртих разреда из 5 новосадских основних школа.

Сви они су се припремали из књиге „Здравље је највеће богатство” која је настала у сарадњи са Институтом за јавно здравље Војводине. У књизи су обрађене следеће теме: о организацији Црвеног крста, подсетник за рад са подмлатком Црвеног крста у основној школи, пар речи о здрављу, најважнији органи и системи човековог тела, исхрана, физичка активност, лична хигијена, хигијена уста и зуба, ментална хигијена, хигијена школског простора, значај сна и одмора, превенција пушења, заразне болести и мере превенције, родна равноправност, безбедно понашање, општи принципи прве помоћи и самопомоћи и др.

Пласман екипа:

Пласман Школа Ученик Бодови
1. ОШ „Прва војвођанска бригада“ Маша Козић
Милош Јаковљевић
Невана Дробњак
350
2. ОШ „Јован Поповић“ Исидора Ломпар
Максим Слијепчевић
Анђела Стојанац
349
2. ОШ „Жарко Зрењанин“ Невена Илић
Драгутин Нинковић
Гаврило Рутоњски
343

Успешну реализацију, наведене програмске активности, помогли су чланови Комисије за здравство који су уједно били и чланови жирија:др Санда Кончар, проф. др Душан Чанковић и Виолета Поповић.

У паузама квиза, мађионичарка Стела је, уз асистенцију деце, изводила мађионичарске трикове на опште одушевљење деце.

Црвени крст Нови Сад је обезбедио награде за све учеснике квиза.

Наша организација наградила је и најуспешније ученике који су учествовали на конкурсу Црвеног крста Србије „Крв живот значи“, а награде је уручио председник Црвеног крста Новог Сада пуковник др Братољуб Бркљача.

Црвени крст Нови Сад се захваљује свим учесницима, а посебну захвалност упућујемо директору Позоришту младих, господину Сергеју Тамашу, на подршци у реализацији ове традиционалне активности Црвеног крста Нови Сад.

ПРВА ПОМОЋ НА 10. СПОРТСКОЈ ОЛИМПИЈАДИ ШКОЛСКЕ ОМЛАДИНЕ ВОЈВОДИНЕ

ПРВА ПОМОЋ НА 10. СПОРТСКОЈ ОЛИМПИЈАДИ ШКОЛСКЕ ОМЛАДИНЕ ВОЈВОДИНЕ

Црвени крст Нови Сад, на позив организатора, Савеза за школски спорт Војводине и Града Новог Сада, у сарадњи са Савезом за школски спорт Новог Сада, је учествовао као санитетско обезбеђење 10. Спортске олимпијаде школске омладине Војводине – – СОШОВ, која је одржана у периоду од 20. до 24. маја 2026. године у Новом Саду. У Новом Саду је давне 1970. године одржана прва Спортска олимпијада школске омладине Војводине, чиме је овогодишња манифестација добила посебну симболику под слоганом „Традиција се враћа кући“.

Такмичење је организовано у 14 спортских дисциплина које су окупиле 6000 ученика са простора АП Војводине.

Едуковани волонтери Црвеног крста Нови Сад, чланови екипе прве помоћи, су свакодневно дежурали на спортским такмичењима организованим на 17 локација. Било је око 100 лакших интервенција које су наши волонтери успешно збринули.

УЧЕШЋЕ НА 27. ФЕДЕРАЛНОМ ТАКМИЧЕЊУ У ПРУЖАЊУ ПРВЕ ПОМОЋИ

УЧЕШЋЕ НА 27. ФЕДЕРАЛНОМ ТАКМИЧЕЊУ У ПРУЖАЊУ ПРВЕ ПОМОЋИ

Црвени крст Нови Сад је, на позив Црвеног крста Војводине, учествовао на 27. Федералном такмичењу у пружању прве помоћи Црвеног крижа Федерације Босне и Херцеговине, које је одржано у суботу, 23. маја 2026. године, у Живиницама.

На 16 полигона такмичило се 16 екипа и то седам екипа у категорији подмлатка, девет екипа у категорији омладине и екипа Црвеног крста Војводине, односно наше организације, која се такмичила ревијално.

Такмичење је одржано у центру Живиница, и окупило је ученике основних и средњих школа из Федерације БиХ као и тимове младих Црвеног крста, који су на различитим исценираним несрећама уз реалистички приказ повреда, стања и обољења показали стечено знање и вештине из прве помоћи.

Представници наше организације, односно екипа омладине (6 чланова) са инструктором у пратњи представника Црвеног крста Војводине, боравили су у Живиницама у периоду од 22. до 24. маја и имали су прилику да се упознају са културно историјским знаменитостима овог града.

Црвени крст Нови Сад упућује честитке Црвеном крижу Федерације Босне и Херцеговине на добро организованом такмичењу и захваљује се на гостопримству.

ПРОТОКОЛ О САРАДЊИ СА ЖЕНСКИМ ФУДБАЛСКИМ КЛУБОМ „ВОЈВОДИНА“

ПРОТОКОЛ О САРАДЊИ СА ЖЕНСКИМ ФУДБАЛСКИМ КЛУБОМ „ВОЈВОДИНА“

У уторак 19. маја 2026. године, Црвени крст Нови Сад, Завод за трансфузију крви Војводине и Женски фудбалски клуб „Војводина“ су у просторијама фудбалског центра „Вујадин Бошков“, потписали Протокол о програмској сарадњи у области добровољног давалаштва крви.

Циљ протокола је да се успостави међусобна сарадња поменутих страна, како би заједничким снагама подигли значај добровољног давалаштва крви за на наш град и целокупан здравстевни систем.

Овај споразум представља наставак дугогодишње успешне сарадње са фудбалским клубом „Војводина“, који је до сада редовно учествовао у подршци и организацији акција добровољног давања крви.

Споразума су потписали: др Драган Лазић, секретар Црвеног крста Нови Сад, проф. др Јасмина Грујић, директорка Завода за трансфузију крви Војводине и Марија Ђуровић, председница Женског фудбалског клуба „Војводина“.

У среду, 20. маја 2026. године у периоду од 13.00 часова до 17.00 часова, реализована је акција добровољног давања крви са Женским фудбалским клубом „Војводина“. Трансфузиомобил је био постављен испред тржног центра „Big fashion“, где су наши суграђани и симпатизери клуба могли да дају крв. На акцију су дошла 33 потенцијална даваоца, а прикупљено је 23 јединица крви.

Истог дана, Центар за основну полицијску обуку у Сремској Каменици, организовао је акцију добровољног давања крви у сарадњи са Заводом за трансфузију крви Војводине и Црвеним крстом Нови Сад, у периоду од 08.00 до 12.00 часова.

На акцији је прикупљено укупно 117 јединицe крви, а акцији се одазвало 138 полазника овог Центра. Први пут крв је дало 116 полазника школе.

ПОСЕТА ЦРВЕНОМ КРСТУ КИКИНДА

ПОСЕТА ЦРВЕНОМ КРСТУ КИКИНДА

У петак 15. маја 2026. године, у оквиру обележавања Недеље Црвеног крста, Црвени крст Новог Сада је организовао мотивациони излет за 23 сарадника који су носиоци органа управљања и стручних тела наше организације, у знак захвалности за волонтерски рад, за добробит других људи и заједнице.
Ове године посетили смо Црвени крст Кикинда, Народни музеј у Кикинди, затим у пратњи туристичког водича прошетали центром Кикинде и улицом Генерала Драпшина, једном од најлепших улица, правом оазом живота и културе.

Испред Црвеног крста Кикинда дочекали су нас љубазни домаћини: Маријана Мирков, председница Црвеног крста Кикнда и Данијела Бјељац, секретар Црвеног крста Кикинда у присуству Аранке Фелбаб потпредседнице Црвеног крста Војводине које су волонтерима била све време на располагању. Домаћини су нас упознали са активностима које спроводи Црвени крст Кикнда, једна од успешнијих организација у оквиру Црвеног крста Србије.

Народни музеј Кикинда основан је 1946. године као музеј комплексног типа. Смештен је у згради некадашњег магистрата Великокикиндског диштрикта, познатој и као зграда Курије где располаже простором од приближно 2000 квадратних метара. У музеју функционише пет одељења: археолошко, етнолошко, историјско, природњачко и уметничко одељење са савременом галеријом, али и конзерваторско-препараторска радионица и педагошка служба. Збирка музеја обухвата приближно 25.000 експоната од чега су најрепрезентативнији изложени у оквиру сталне поставке музеја која се простире у низу од десет просторија и ходнику на укупној површини од преко 300 квадратних метара. Саставни део сталне поставке чини и део простора савремене галерије у којем су изложени експонати настали у оквиру међународног симпозијума скулптуре Terra. Музеј располаже и најакустичнијом концертном салом у Војводини са 150 седишта. У циљу осавремењивања и придобијања што већег броја посетилаца, музеј је укључен у пројекат Кикиндски мамут чији резултат ће бити редовна 3Д презентација и поставка реплике мамута у оквиру зграде музеја.

Улица Генерала Петра Драпшина у центру Кикинде једна је од најлепших улица на свету према истраживању угледног светског сајта www.architecturendesign.net. Она се нашла међу 50 најлепших зелених улица света и то на 22-ом месту, раме уз раме са градовима: Стокхолм, Бон, Вашингтон, Валенсија као најлепше улице са дрворедом и цвећем. Улица Генерала Петра Драпшина у Кикинди је дуга два километра и препознатљива по предивном дрвећу, чије крошње и у овим данима праве одличан хлад. Улица је права оаза природе, али и у песми је опевана. О њој је стихове писао и чувени српски песник Ђура Јакшић који је један део свог живота живео у Кикинди. Дрворед је засађен крајем Другог светског рата. Највише има копривића, јавора, липе и неколико стабала дуда.

Након тога, организован је ручак у ресторану „Банат бар”, једном од омиљених места младих Кикинђана, на којем су нам се прикључиле колеге из Црвеног крста Кикинда, са којима смо се дружили и разменили искуства о раду наше две организације.

Упућујемо највећу захвалност колегиницама и колегама из Црвеног крста Кикинда, на срдачности и гостопримству. Посебну захвалност упућујемо секретару Данијели Бјељац, на подршци и помоћи у организацији ове активности.

Pin It on Pinterest